FED faiz kararı ne olacak? Mart Ayı Faiz Artışı Olacak mı?

FED toplantısı ile açıklanacak faiz kararı küresel piyasalarda bekleniyor. Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaşın ABD ekonomisini de etkiliyor. Bu ay içerisinde belirlenecek FED toplantısında beklentiler faiz artırımı yönünde. Peki, FED faiz kararı ne zaman açıklanacak?

Rusya’nın Batı ülkelerinin sert yaptırımları küresel ekonomik belirsizlikleri artırırken, piyasaların gözü FED faiz kararına çevrildi. FED’den ise sinyaller faiz artırımı yönünde.

FED TOPLANTISI NE ZAMAN?

FED Toplantısı 15-16 Mart tarihlerinde yapılacak. Üçüncü toplantı ise 3-4 Mayıs tarihinde yapılacak. Türkiye saatiyle 16 Mart saat 21:00 itibari ile açıklanması bekleniyor.

Rusya-Ukrayna savaşıyla artan jeopolitik riskler bu hafta da varlık fiyatlamalarında baş rolü oynarken, konuya ilişkin gelişmeler önemini sürdürüyor.

ABD’nin Rusya’dan petrol ve petrol ürünlerini yasaklamasıyla nisan vadeli kontratlarda Brent petrolün varil fiyatı 139,1 dolarla son 14 yılın en yüksek seviyesine çıkarken, sorunun diplomasi yoluyla çözülmesi için adımlarla petrol kazançlarını geri verdi.

16 MART’TA ÇEYREK PUAN ARTIŞ BEKLENİYOR

Fed’in 16 Mart’ta yapılacak para politikası toplantısında gecelik gösterge faizini çeyrek puan artırması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.