Herkes, Rusya ile Ukrayna arasında her saniye tırmanan gerilime odaklanırken, Moskova’dan tansiyonu yükseltecek bir haber geldi. Rus haber ajansları, Rusya lideri Putin’in yarın yapılacak tatbikata katılacağını ve ülkenin nükleer gücünün test edileceği tatbikatta balistik ve cruise füzelerinin kullanılacağını duyurdu.

Rusya’nın 2014’te Kırım’ı ilhak etmesiyle başlayan gerilim bölgede savaş endişesi yaratmaya devam ederken, Moskova’dan dikkat çeken bir açıklama geldi.

Belarus ile birlikte Ukrayna sınırında tatbikata devam eden Rusya’nın asker ve zırhlı araçları bölgeden çektiğine dair açıklamalara rağmen başta ABD istihbaratı olmak üzere batılı güçler ve devletler henüz net bir gerileme görmediklerini açıklamıştı. Bölgede bu gerilimi tırmandıracak bir diğer açıklama da Moskova’dan geldi.

Rus haer ajansı Interfax, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in 19 Şubat’ta (yarın) yapılacak tatbikata katılacağını ve tatbikatı yakından izleyeceğini duyurdu. Rusya’nın nükleer gücünün de test edileceği tatbikatta balistik ve cruise (seyir füzeleri) füzelerinin kullanılacağı duyuruldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.