Resesyon nedir? Resesyon olursa ne olur?

Küresel piyasalar, resesyon endişesiyle temkinli başlangıç yaptı. ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın çarşamba ve perşembe gün yapacağı açıklamalar beklenirken, Powell’ın açıklamalarının ABD’de resesyon fiyatlamasını güçlendirebileceğinden endişe ediliyor.

Küresel merkez bankalarının enflasyon ve resesyon riskleri arasında para politikasında izleyecekleri yola ilişkin belirsizlikler pay piyasalarını baskılarken, bu hafta para politikası yetkililerinin açıklamalarının piyasaların yönü üzerinde etkili olması bekleniyor.

RESESYON NASIL OLUŞUR?

Bir resesyondan bahsedebilmek için birbirini izleyen iki çeyrek dönemin olumsuz ekonomik büyüme bildirmesi veya ülke tarafından ölçülen Gayri safi Yurtiçi Hasılanın izlenmesi yeterli olmaktadır. Büyüme oranında gelişen 1 puanlık düşüş neticesinde, 80 ile 100 bin kişi aralığındaki işsiz kitlenin iş bulması imkansızlaşır. Bu süreçte, yatırım eğrileri düşer ve yeni iş kurmayı planlayanlar, bekleme sürecine geçer. Ülkelerin resesyon süreci yaşaması sıklıkla görülmese de 1960-2007 yıl aralığında 21 gelişmiş ülke ekonomisi 122 resesyon yaşamıştır.

ÜLKE EKONOMİLERİ NEDEN RESESYONA GİRER?

– Ekonomik büyümenin nüfus artış hızının altına inmesi,

– Kişibaşına düşen milli gelirin durağan ve gerileyen haline dönüşmesi,

– İşsizliğin artması,

– Ekonomik faaliyetlerin duraklaması ve gerilemesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.