SON DAKİKA! Rusya Ukrayna savaşı başladı. Avrupa yaptırıma hazırlanıyor.

Rusya ve Ukrayna arasında devam eden Donbas gerilimi savaşa dönüştü. Bölgedeki gelişmeleri tüm dünya diken üstünde takip ederken AB’den son dakika açıklama geldi. ”Rusya’ya karşı en büyük yaptırımı başlatıyoruz”.

Bölgeden son dakika haberler gelmeye devam ederken AB’den Rusya’ya tepki geldi. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen, “Avrupa’ya savaşın gelmesinden Putin sorumlu” derken Borrell ise, “Hiçbir şiddet politik amaçla yapılamaz, bir Avrupa birliği olarak acil bir destek organize edeceğiz” dedi.

PUTİN RUS İMPARATORLUĞU ZAMANINA DÖNMEK İSTİYOR

Von der Leyen, Rusya’nın eylemleri nedeniyle bu akşam düzenlenecek AB Liderler Zirvesi’nde ağır ve ciddi yaptırımlar içeren bir paketi onay için sunacağını hatırlatarak, yaptırımlar hakkında şunları söyledi:

“Bu yaptırım paketiyle Rus ekonomisinin stratejik sektörlerini, kilit önemdeki teknolojilere ve piyasalara erişimlerini engelleyerek hedef alacağız. Rus ekonomisinin temelini ve ilerleme kapasitesini zayıflatacağız. Buna ek olarak AB içindeki Rus varlıklarını donduracağız ve Rus bankalarının Avrupa mali piyasalarına erişimini keseceğiz. İlk yaptırım paketinde olduğu gibi ortaklarımız ve müttefiklerimizle uyum içindeyiz. Bu yaptırımlar Kremlin’in çıkarlarına ve savaşı finanse etmesine ağır bir darbe olması için tasarlanmıştır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.