Son Dakika | Ukrayna – Rusya savaşında son durum gelişmeleri… İstanbul’daki görüşme sonrası Zelenski’den ilk açıklama. Barış mı geliyor?

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları 33’üncü gününe girerken, dünyanın gözü İstanbul’da. İki ülkenin temsilcileri bugün İstanbul’da bir araya geldi. Toplantının açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Süreç barışa dair ümitleri yeşertmiştir” dedi. Görüşmelerden sonra açıklama yapan Ukrayna heyeti, “Türkiye de garantör olsun” dedi. Rus Müzakere Heyeti Başkanı Medinsky “Rusya, Ukrayna’nın AB’ye katılmasına karşı değil” dedi. Reuters, görüşmelerin yarın devam etmeyeceğini aktardı.

Görüşmelerin ardından Ukrayna heyeti tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Ne olursa olsun istişareler 3 gün içinde yapılabilir, sonrasında imzayı atan kişiler bizim için güvenliğimizi sağlayabilir. Garantör olarak kimi istiyoruz; BMGK üyeleri, ABD, Fransa, Almanya, Türkiye, İsrail.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak, Rusya ve Ukrayna heyetlerinin İstanbul’da yürüttüğü müzakerelere ilişkin “Bugünkü görüşmenin sonuçları liderler seviyesinde bir görüşme yapılması için yeterlidir” dedi.

“TÜRKİYE DAHİL BİRÇOK GARANTÖR İSTİYORUZ”

Ateşkes sürecinde Türkiye dahil birçok ülkeyi garantör olarak istediklerini belirten heyet, “Savaşı sona erdirmek için Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve geleceğini sağlamak için önemlidir. Bunlar Ukrayna’nın güvenliğini garanti edecek. Bunun NATO’nun 5. maddesine benzer olmasını istiyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.