Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açması sonrası gündeme gelen SWIFT nedir?.

NATO ve batılı müttefikler, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri harekatında 4’üncü gününe girildiğinde, Moskova’yı uluslararası SWIFT sisteminden çıkarma kararı aldı. ABD, AB, İngiltere ve Kanada, kararı duyuran ortak bir açıklama yayınladı. Peki SWIFT nedir?

SWIFT (Dünya Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Birliği), sınır ötesi ödemeleri hızlandıran ve uluslararası ticareti kolaylaştıran güvenli bir mesajlaşma sistemi. 200’den fazla ülkede 11 binden fazla finans kurumu tarafından kullanılıyor.

SWIFT, bankaların adeta WhatsApp’ı olarak da biliniyor. 2020’de 140 trilyon dolarlık sınır ötesi havalelerin yüzde 90’ından fazlası SWIFT üzerinden yapıldı. Bu, küresel gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYH) yüzde 152’sine denk geliyor.

Ödeme transferinde bir banka SWIFT aracılığıyla başka bir bankaya mesaj gönderiyor. Mesajda ödeyici ve alıcının isimleri, hesap numaraları ve bankaların kodları yer alıyor.

Dolayısıyla Rusya’nın bu sistemi kullanamaması demek uzmanlarca Rus ekonomisinin büyük zarar alacağı yönünde yorumlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.