Vakum bombası(Termobarik bomba) nedir, etkileri neler? Vakum bombası yasak mı?

Ukrayna’nın ABD Büyükelçisi, Rusya’nın Ukrayna’da Vakum bombası kullandığını açıklarken, iki uluslararası insani yardım kuruluşu da Rus askeri güçlerinin sivil alanlarda yasaklanan misket bombalarını kullandığını iddia etti. Bu gelişme sonrasında vakum bombası ile ilgili aramalar hız kazandı. Peki, vakum bombası nedir, nasıl kullanılır? İşte konuyla ilgili bilgiler..

VAKUM BOMBASI NEDİR, ETKİLERİ NELERDİR?

Termobarik bomba, termobarik silah ya da vakum bombası, nükleer olmayan, ancak ısıya dayalı basınçla işleyen bir bombadır. Kısa sürede çok yüksek ısılara ulaşan bu bomba türü, atıldıktan sonra çıkardığı yangınlarla biliniyor. Bombanın petrol ve hava bileşiminden oluşan patlama düzeneği, oluşturduğu basınçla küçük bir atom bombasına denk bir tahrip gücüne sahiptir. Patlama havada meydana gelir. Bombanın meydana getirdiği yakıcı maddeden oluşan bulutun patlaması sonucu çok yüksek sıcaklık oluşur.

Ukrayna’nın ABD büyükelçisi Oksana Markarova “Bugün Cenevre Sözleşmesi tarafından yasaklanmış olan vakum bombasını kullandılar. Rusya’nın Ukrayna’ya vermeye çalıştığı yıkım tahmin edilenden çok daha fazla” dedi.

Uçaktan atılan termobarik bombasının birinci haznesi belirli bir irtifada patlar. Bu patlamadan yayılan patlayıcı toz imha edilecek alanın üzerine serilir. İkinci aşamada ise bombanın ikinci haznesinde bulunan patlayıcı aerosol, ateş alarak çevredeki patlayıcı tozu tetikler. Oluşan kapsamlı vakum dalgası tahribat alanındaki basıncı aşağı çeker. Etki alanı içinde kalan tüm canlılar buharlaşır. Bombanın patlamasından sonra toprakta ne kimyasal ne de nükleer atık kalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.